Logo Fundacji
Forma logo
w kształcie liry z podstawą dynamiczną
pod względem wielokierunkowego ruchu.
Z rozwoju pięciolinii w zamkniętą całość przy permanentnym crescendo, wyłaniają się elementy instrumentu smyczkowego, podkreślając muzyczny charakter grafiki, oraz momenty ruchu dośrodkowego i odśrodkowego dla zaakcentowania taneczności.
— Poszczególne linie w swym rozwoju (jako kwiaty–ptaki) stanowią o zwartości a zarazem o ekspansywności formy, na wzór czardasza.
— Pozostałe elementy są pomyślane jako uczytelnienie istniejącego założenia muzycznego przez wprowadzenie dodatkowej symboliki tańca. Są to:
- Monogram czardasza „CZ” –
w miejscu otworów pudła rezonansowego i podstawka skrzypiec jako symbol wybrzmiewania, z literami pomyślanymi jako esencja ruchu tanecznego („Z” z przyklękiem). - Główka (ślimak) skrzypiec – perfidnie przedstawiona w postaci basowego klucza.
- Napis – którego treść ruchową podkreślają różnorodne elementy graficzne.
Żaden ze składowych motywów celowo nie dopracowany do końca, oddaje jedynie ideę i treść założenia.
Dla przykładu popatrzmy na struny – trzy u dołu, cztery u góry, ale wszystkie w symbolu „crescendo” lub, jak kto woli odwrotnie „decrescendo”. Gruba kreska przechodząca miejscami w plastyczną plamę ma być widoczna zarówno w dużym powiększeniu, jak i w miniaturze.
Wojciech Jan Śmietana
Łabowa, 29 lipca 2002 r.